Jak zdobyć pieniądze na założenie działalności gospodarczej?

Prowadzenie własnej firmy to marzenie wielu, a w szczególności młodych ludzi. Własny biznes wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ale oprócz tego ma wiele zalet. Jedyną rzeczą jaką powstrzymuje wiele osób przez założeniem własnej firmy jest brak pieniędzy. Na szczęście mamy wiele sposobów na pozyskanie pieniędzy na założenie działalności gospodarczej.

Jak zdobyć pieniądze na założenie działalności gospodarczej?

Jednym ze sposobów na uzyskanie pieniędzy na otwarcie firmy jest kredyt. Oczywiście kwota jaką możemy dostać jest zależna od naszej zdolności kredytowej. Często przy większych kwotach jest wymagany również wkład własny. Dlatego że wielu młodych ludzi wyjeżdża za granicę zaraz po szkole. W ten sposób możemy w krótkim czasie zarobić niezbędne pieniądze. Niektóre banki oferują specjalne kredyty na założenie firmy. Są one stosunkowo nisko oprocentowane, co jest dla nas korzystne. Warto również przedstawić nasz pomysł na biznes rodzinie i przyjaciołom. Dzięki temu możemy uzyskać wsparcie finansowe. Może okazać się tak, że ktoś z naszych najbliższych będzie chciał zainwestować większą kwotę w nasz biznes w zamian za część udziałów.

Kolejną opcją są różnego rodzaju dotacje, które możemy uzyskać. Jest to między innymi dotacja na założenie działalności gospodarczej z urzędu pracy. Możemy uzyskać do około 30 tysięcy złotych. Tutaj ważną rolę odgrywa biznesplan i kosztorys. Pieniądze możemy wydać jedynie na rzeczy zawarte w umowie między nami a urzędem pracy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie wydatków i przedstawienie ich w biznesplanie. Inną dotacją jest ta z unii europejskiej. W tym wypadku możemy liczyć na 40 tysięcy złotych. Obie dotacje są bezzwrotne jeśli spełnimy warunki zawarte w umowie.

Kolejny sposób na uzyskanie pieniędzy to mikropożyczka na założenie działalności gospodarczej. Kwota jaką możemy dostać to około 100 tysięcy złotych. Jest to pożyczka na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli planujemy zatrudnić pracownika, to możemy uzyskać dodatkowe 20 tysięcy złotych. Na spłatę pożyczki mamy 7 lat z tym, że możemy przez rok nie płacić. Z kolei na spłatę 20 tysięcy mamy trzy lata i możemy nie płacić przez pół roku. Sto tysięcy złotych powinno wystarczyć na założenie działalności gospodarczej. Uzyskane pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel. Jest to zdecydowanie lepszy wybór niż dotacje z urzędu czy unii europejskiej.

W dobie internetu dobrym sposobem na pozyskanie pieniędzy jest crowdfunding. Crowdfunding to finansowanie społecznościowe. Polega to na tym, że wiele osób może wesprzeć dany projekt małymi kwotami. Jednak projekty są wspierane przez wielu ludzi. Tutaj liczy się przede wszystkim nasza kreatywność. To jak przedstawimy nasz pomysł na biznes, zadecyduje o sukcesie zbiórki. Nasza zbiórkę możemy udostępniać w mediach społecznościowych, a dzięki temu nasi najbliżsi mogą nas wesprzeć. W ten sposób zbiórkę w krótkim czasie zobaczy wiele osób.

Ostatnią metodą jest pozyskanie inwestora. Zainwestuje on swoje pieniądze w zamian za udziały w naszej firmie. Pamiętajmy również o tym, żeby nie oddawać więcej niż 49% udziałów. Wtedy to my będziemy decydować o naszej firmie. Procent jaki musimy oddać jest zależny od kwoty jaką chcemy uzyskać, a także od pomysłu na biznes. Najczęściej jednak większość decyduje się na oddanie 20-40% udziałów w zamian za wsparcie finansowe. Inwestor to nie tylko źródło finansowania naszej firmy, ale również osoba posiadająca wiele znajomości, które mogą nam pomóc w rozwoju.