Na rynku możemy znaleźć 3 grupy, określające swój zawód jako doradca finansowy:

a) doradcy finansowi będący jednocześnie sprzedawcami – obsługują osoby fizyczne w oddziałach stacjonarnych, przedstawiając najkorzystniejsze oferty według schematu, szablonu w zależności od oczekiwań i możliwości finansowych klienta.

Do zadań doradców finansowych należy:

– analiza ofert kredytowych;
– analiza ofert inwestycyjnych;
– badanie zdolności kredytowej;
– kompletowanie dokumentów;
– reprezentowanie klienta podczas negocjacji w banku;
– wyjaśnianie nieścisłości, wątpliwości klienta oraz służenie wszelka pomocą związaną z bankowymi usługami finansowymi dla osób fizycznych.

b) doradcy finansowi mobilni – mają takie samo zadanie jak doradcy finansowi stacjonarni, z tą różnicą, że dojeżdżają do klienta i do miejscowości, gdzie nie ma przedstawicielstwa.

c) doradcy finansowi Private (nie Private Banking) – nie są związani z żadną instytucją finansową (nawet kapitałowo, działają na zasadzie freelance), doradzają jaką ofertę wybrać spośród ofert zaproponowanych przez doradców-sprzedawców – zarówno bankowych, jak i niezależnych finansowych, a także proponują inne skuteczne rozwiązania niedostępne w bankach i u doradców finansowych-sprzedawców). Usługi doradcze Private są płatne i dostępne są jedynie dla wybranej grupy klientów. Co ciekawe status materialny nie jest tu wyznacznikiem. W Wielkiej Brytanii i USA z takiego rozwiązania korzystają całe pokolenia. Doradca Private jest często przyjacielem rodziny, który trzeźwym okiem analizuje wszelkie posunięcia finansowe swoich podopiecznych, zwykle przebiega to dwuetapowo. W pierwszym etapie wykonują wszelkie ruchy finansowe z upoważnienia klienta, szczegółowo uzasadniając swoje wybory; drugi etap ma charakter jedynie konsultingu – podpowiada i naprowadza na prawidłowe rozwiązania w taki sposób, aby klient sam przekonał się, jakie rozwiązanie jest dla niego najlepsze. Pierwszy etap trwa około 5 lat, następny jest dożywotni. Doradca Private posiada ponadto rozbudowaną siatkę kontaktów i jest często osobą od tzw. rzeczy na wczoraj lub rzeczy niemożliwych (np. w ciągu 1 dnia dopełnia wszelkie formalności w celu uzyskania kredytu pod aktywa lub pod zastaw). Podstawą sukcesu doradcy Private jest zaufanie, na które pracuje on non stop oraz długotrwałe relacje z klientami, pielęgnowane podczas różnych okazji od przyjęć, bankietów, rocznic, na wspólnych wyjazdach na ryby kończąc.

W Polsce usługa Private nie jest jeszcze dostępna. System doradczy, choć rozwija się dynamicznie, na razie zatrzymał się na etapie Private Banking.

Pośrednictwo finansowe Poznań marzec 2023

Powyższe zestawienie firm pośrednictwa finansowego dla klientów z Poznania nie stanowi oferty handlowej portalu i ma charakter wyłącznie informacyjny.