Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy jako dorosłe osoby. Zakup taki nie musi być jednak tylko sposobem na osiedlenie się i mieszkanie, ale także może być bardzo dobrą inwestycją, która posiada wiele plusów. Posiadając sporą ilość gotówki lub zdolność kredytową mieszkanie możemy kupić z myślą o zarabianiu na nim, do czego bezsprzecznie nieruchomości nadają się idealnie. W tym tekście prezentujemy krótki poradnik, dla osób rozważających taki krok oraz odpowiadamy na pytania dlaczego warto zainwestować w mieszkania, jakie mamy możliwości i na jakie sposoby można zarabiać na nieruchomościach.
Rynek pierwotny a rynek wtórny
Pierwszą kwestią, jaką należy poruszyć przy temacie inwestowania w mieszkania, jest wybór na rynku, na jakim je zakupimy. Do wyboru posiadamy rynek pierwotny oraz rynek wtórny. Rynek pierwotny jest to rynek nowych mieszkań wybudowanych przez deweloperów, które kupujemy bezpośrednio od firm budowlanych i stajemy się pierwszymi właścicielami. Rynek taki cechuje się przede wszystkim wysokim standardem oraz możliwością dostosowania mieszkania do własnych potrzeb np. wykańczając je w odpowiedni sposób. Mieszkania najczęściej dostępne są w stanie deweloperskim, czyli niewykończone, ale posiadające podstawową infrastrukturę. Na rynku pierwotnym znajdziemy przeważnie mieszkania na obrzeżach miast i na dopiero nowo powstających osiedlach. Plusem tego wyboru jest fakt, że mieszkania są nowe, a więc nie będziemy musieli inwestować w remonty, a wszystkimi usterkami zajmować będzie się deweloper w ramach gwarancji. Często też nie musimy płacić czynszu czy funduszu remontowego, a kupując nieruchomość tego typu, nie musimy płacić też podatku od czynności cywilnoprawnych.
Rynek wtórny mieszkań to rynek mieszkań używanych, które kupujemy od poprzednich właścicieli. Znajdują się na nim mieszkania w różnej formie oraz konfiguracjach, które mogą być zarówno nowoczesnymi blokami, starymi kamienicami czy niestandardowymi budowlami. Plusem tego rynku jest możliwość szerokiego wyboru odpowiedniej nieruchomości dla nas, a także brak konieczności ich wykańczania. Będzie to bardzo ważne gdy chcemy rozpocząć wynajmowanie mieszkanie jak najszybciej i nie tracić dodatkowych kosztów na jego remontowanie czy wykończenie. Dużym plusem jest również lokalizacja w centrach miast, która dla wielu osób jest kluczowa. Rynek wtórny mieszkań to również wiele okazji pod kątem finansowym, gdyż na rynku tym mieszkania dostępne są w różnym standardzie, a obecni właściciele mogą sprzedawać je z różnych powodów nawet za bardzo małą cenę np. z powodu zadłużenia czy złego stanu technicznego.
Wybór rynku pierwotnego będzie korzystniejszy, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i stanie technicznym oraz na tym, aby nie musieć inwestować w mieszkanie przez najbliższe lata. Wybór rynku pierwotnego będzie też dawał możliwość nieco droższego wynajmu z uwagi na nieco wyższy standard. Mieszkania takie warto również wybierać jeśli kupujemy je głównie pod kątem lokaty kapitału i liczymy się z tym, że nie wynajmiemy takiego mieszkania od razu, gdyż nieco odstraszająca może być odległość od centrum lub brak infrastruktury wokół nieruchomości. Mieszkania z rynku wtórnego warto wybierać kiedy dysponujemy nieco mniejszą gotówką i chcemy kupić tańszą nieruchomość oraz samodzielnie ją wyremontować. Zakup mieszkania z rynku wtórnego będzie też jest dobrym pomysłem jeśli kupujemy je z zamiarem wynajmowania na doby lub na pokoje, gdyż w takim wypadku lokalizacja jest niezmiernie ważna.
Dlaczego warto kupić mieszkanie jako inwestycję
Zakup mieszkania jako inwestycji jest bardzo dobrym sposobem na lokatę kapitału. Dzieje się tak, gdyż mieszkania rok rocznie zyskują nawet kilka procent na wartości. Już tylko to pozwala w ciągu kilkunastu lat na całkowity zwrot wartości nieruchomości i otrzymanie mieszkania niejako za darmo. Jeśli więc posiadamy zdolność kredytową, nawet zakup mieszkania na kredyt i spłacanie go przez kilkanaście lat finalnie da nam bardzo duży zarobek.
Samo za inwestowanie w nieruchomości jest również bezpiecznym i jakościowym sposobem inwestycji. Dzieje się tak ze względu na to, iż kupujemy konkretną materialną i namacalną rzecz, którą możemy sprzedać w każdej chwili, która nie straci na wartości z dnia na dzień, jak ma to miejsce np. przy indeksach giełdowych czy kryptowalutach. Kupując konkretną rzecz, możemy również zarabiać na niej na kilka sposobów, a także mieszkać w mieszkaniu samodzielnie lub wykorzystywać je w inny sposób czerpiąc profity z jego posiadania.
Samo wynajmowanie mieszkania może również zwrócić nam jego wartość w przeciągu kilku – kilkunastu lat. Roczna stopa zwrotu na poziomie kilku procent jest bardzo atrakcyjną, szczególnie że w grę wchodzą duże pieniądze. Zakup nieruchomości jako inwestycja opłaca się zatem finansowo i pozwala zarobić bardzo duże pieniądze. Nie musimy przy tym poświęcać czasu ani energii na obsługę takiej nieruchomości jak ma to miejsce w biznesie, odbierając jedynie miesięcznie czynsz od lokatorów. Inwestycja pieniędzy w nieruchomości nie wymaga również praktycznie żadnej wiedzy z danej tematyki, a inwestować w ten sposób może każda osoba posiadająca jedynie gotówka – co również jest sporym ułatwieniem dla wielu osób. Zarabianie na mieszkaniach jest dość pewnym sposobem inwestycji, a popyt na nie jest duży i stale będzie rósł.
Rodzaje wynajmów, czyli wynajem krótkoterminowy, długoterminowy i na pokoje
Pierwszym rodzajem wynajmu, z jakiego możemy skorzystać, posiadając własną nieruchomość i chcąc na niej zarabiać, jest wynajem długoterminowy. Jest to najpopularniejszy sposób na zarabianie na nieruchomościach i polega na wynajmowaniu naszego mieszkania lokatorom długoterminowo. W zamian za wynajęcie mieszkania miesięcznie będą oni płacili nam czynsz. Wynajem długoterminowy jest teoretycznie najmniej opłacalnym sposobem inwestowania i zarabiania, ale w praktyce ma jednak bardzo wiele zalet. Wynajem mieszkań długoterminowo wymaga od nas najmniejszego nakładu pracy, a praktycznie często nie musimy zjawiać się w mieszkaniu nawet przez wiele miesięcy, odbierając czynsz przelewem elektronicznym. Ciągłość wynajmu pozwala również zarabiać spore sumy regularnie miesięcznie, które mogą pokrywać np. ratę kredytu, za który kupiliśmy mieszkanie. Lokatorzy mieszkający długoterminowo będą też dużo bardziej dbali o nasze mieszkanie, gdyż będą przebywali tam przez dłuższy okres. Wybierając mieszkania pod wynajem długoterminowy, warto wybierać mieszkania najmniejsze metrażowo w większej ilości, niż jedno duże, gdyż jest to po prostu bardziej opłacalne finansowo — a im mniejsze mieszkanie ty większy zwrot inwestycji.
Drugim bardzo ciekawym sposobem wynajmowania mieszkania, które jest przeciwnością wynajmu długoterminowego, jest wynajem mieszkania na doby. Bardziej przypomina on wynajem mieszkania w stylu hotelowym. Ten sposób wynajmu mieszkania jest również najbardziej dochodowy, gdyż miesięcznie pozwala zarobić nawet kilka tysięcy złotych na przeciętnym mieszkaniu. Wymaga on jednak od nas największego nakładu pracy i jest polecany tym osobom, które posiadają wolny czas oraz chęci i bardziej ukierunkowane są na biznes i wysoki zwrot inwestycji niż na lokatę kapitału. Mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy należy zakupić też w odpowiednio atrakcyjnej lokalizacji pod kątem turystycznym lub biznesowym, z której będą chcieli korzystać turyści i osoby podróżujące biznesowo. Mieszkanie takie będziemy musieli również urządzić w stylu hotelowym, co będzie wymagało od nas nieco większych nakładów finansowych na początku inwestycji. Obecnie wiele osób poszukuje prywatnych apartamentów lub mieszkań, w których wolą zatrzymywać się w nich z uwagi na niezobowiązującą atmosferę i komfort. Jest to ciekawa alternatywa dla hoteli, która jest wybierana coraz częściej, ale wymaga też bardziej zaangażowanego podejścia. Mieszkanie powinno być również kompleksowo wyposażone, aby turyści mogli korzystać z niego komfortowo. Ceny za nocleg jednej osoby w takim mieszkaniu przeważnie rozpoczynają się od ok. 100 zł za noc i nawet biorąc pod uwagę niepełne miesięczne obłożenie, jesteśmy w stanie zarobić dużo więcej niż przez wynajem długoterminowy.
Alternatywą dla obu tych sposobów, a w zasadzie ich połączeniem jest wynajem mieszkania na pokoje. Mieszkania wynajmowane w ten sposób, są przeznaczone dla studentów lub pracowników, którzy poszukują przede wszystkim ekonomicznego rozwiązania. Wynajem mieszkania na pokoje pozwala uzyskiwać miesięcznie kilka prawie tak wysokich czynszów jak przy wynajmie długoterminowym. W efekcie będzie pozwalało to zarabiać większe sumy niż przy wynajmie długoterminowym, ale nie będzie wymagało od nas tak intensywnego zaangażowania jak przy wynajmie mieszkania na doby. Kupując mieszkanie pod wynajem na pokoje, powinniśmy zakupić jak największe mieszkanie, które da odpowiednie się wydzielić na kilka niezależnych pokoi i część wspólną oraz będzie na tyle duże, aby mogły komfortowo korzystać z niego różne osoby jednocześnie. Specyfika wynajmu mieszkania na pokoje wymaga od nas kompleksowego urządzenia mieszkania oraz części wspólnej tak, aby lokatorzy mogli korzystać z niego od razu po zamieszkaniu w sposób komfortowy. Należy zatem zadbać o niezależne szafki w kuchni czy łazience, a także o zamki do pokoi i podstawowe ich umeblowanie. Minusem, który warto wziąć pod uwagę, jest również fakt, że czasami możemy musieć rozwiązywać konflikty między lokatorami, a wyszukiwanie nowych lokatorów jest dość częste z uwagi na dużą rotację przy dwóch lub trzech pokojach, które będziemy wynajmowali. Możemy jednak zabezpieczyć się przed tym minusem, podpisując umowę minimum roczną z wysoką kaucją, która przepada na wypadek zerwania umowy.
Porada: Bardzo dobrą poradą, z której powinniśmy skorzystać jeśli planujemy zakup mieszkania jako inwestycję pod wynajem, jest skontaktowanie się z biurem nieruchomości. Pracują w nich specjaliści o bardzo dużym doświadczeniu, którzy pomogą nam wybrać odpowiednie mieszkanie oraz będą służyli nam radą. Dzięki temu nawet płacąc drobną opłatę za tego typu usługi, będziemy mogli w dłuższej perspektywie czasu korzystniej wynajmować nowo zakupione mieszkanie i zarabiać na nim więcej, dzięki czemu pierwotny wydatek porady zwróci się wielokrotnie.