Oszczędzanie pieniędzy i kupowanie z własnych środków czy kupowanie na kredyt? To jeden z największych dylematów, jaki często towarzyszy nam przed dokonaniem konkretnego zakupu. Jest on tym większy im wyższa cena zakupu, który chcemy zakupić. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, ale często nie wiemy o nich zbyt wiele, podejmując decyzję nieco po omacku i często nietrafnie. W tym tekście przedstawiamy oba sposoby kupowania oraz odpowiadamy, który sposób warto wybrać w konkretnym przypadku.
Oszczędzanie i kupowanie za własną gotówkę
Oszczędzanie i kupowanie za własną gotówkę zakłada najpierw oszczędzanie pieniędzy na konkretny cel, a następnie po uzbieraniu całej kwoty zakup danej rzeczy. Jest to bardzo korzystny sposób finansowania, który posiada wiele plusów. Pieniądze możemy odkładać przez miesiące lub lata np. na konto bankowe lub przetrzymywać je w fizycznej formie w domu. Za gotówkę możemy kupić dowolny produkt lub rzecz, niezależnie od tego, jakiego zakupu chcemy dokonać.
Pierwszym plusem oszczędzania i kupowania za własną gotówkę jest niezależność. Robiąc to samodzielnie, nie musimy wnioskować o kredyt ani prosić żadnych instytucji o udzielenie pożyczki. Nie musimy również pamiętać o harmonogramie spłaty czy wiązać się długimi umowami kredytowymi z bankiem. Jest to bardzo komfortowe, gdyż nie blokuje nas to w żaden sposób ani nie obniża naszej zdolności kredytowej, która może być nam potrzebna w przyszłości. Daje nam to spory komfort zarówno psychiczny jak i finansowy oraz ułatwia prowadzenie finansów osobistych gdy nie musimy pamiętać o wielu spłatach.
Kupując za własną gotówkę, nie musimy również ograniczać się jedynie do miejsc, które oferują kredytowy system płatności. Za gotówkę kupimy zatem dokładnie takie przedmioty i produkty, jakie chcemy w przeciwieństwie do kredytu na sprzęt AGD czy ratalnego finansowania mebli. Choć możliwe jest wzięcie kredytu gotówkowego i to z niego sfinansowanie dowolnego zakupu, posiadanie własnych oszczędności sprawia, że zakupiony sprzęt od razu staje się też naszą własnością i nie musimy liczyć się z tym oraz możemy zarządzać nim w dowolny sposób. Dotyczy to szczególnie drogich przedmiotów czy akcesoriów, których sprzedaż może być problematyczna. Oszczędzanie i kupowanie za gotówkę jest również dużo tańsze i korzystniejsze finansowo. W porównaniu do brania kredytów nie musimy płacić ok. 20% oprocentowania, jakie obowiązuje średnio przy kredytach bankowych. Jest to duży plus szczególnie przy wysokich sumach, gdzie możemy zaoszczędzić spore kwoty w zamian za nieco dłuższe czekanie na realizację danego zakupu.
Kupowanie na kredyt
Kupowanie na kredyt to branie kredytu na zakup danej rzeczy lub finansowania jej kredytem w obrębie danego sklepu np. elektronicznego czy meblowego. Kupowanie takie wymaga od nas posiadania zdolności kredytowej, a także bycia w dobrej sytuacji finansowej. Przeważnie do wyboru mamy wiele produktów kredytowych, z których możemy skorzystać takich jak kredyty gotówkowe ratalne, karty kredytowej i limity w koncie czy pożyczki bankowe i pozabankowe. Są one oprocentowane od ok. 10% rrso nawet do kilkudziesięciu procent. Możemy je również wziąć osobiście w banku, sklepie lub internetowo podając wszystkie informacje o naszej sytuacji osobistej, dochodach i zobowiązaniach oraz otrzymując pozytywną decyzję po zweryfikowaniu wniosku przez bank. Kredyty na zakup konkretnych rzeczy otrzymamy najczęściej jeszcze tego samego dnia, w którym składamy wniosek. Ten sposób kupowania umożliwia uzyskanie nowego sprzętu od razu, a następnie spłacanie go przez kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy w ratach.
Pierwszym plusem kupowania na kredyt jest możliwość kupienia sprzętu, na który nas obecnie nie stać. W wielu przypadkach w taki sposób będziemy mogli zakupić dobrej jakości sprzęt lub produkt, który będziemy używali przez wiele lat, nie musząc zbierać przez bardzo długi czas środków na jego zakup. Kupowanie zatem rzeczy na kredyt umożliwia pozyskanie takich produktów, na które nigdy nie byłoby nas stać, zapłacić od ręki i umożliwia czerpanie korzyści z ich użytkowania np. komfortowego poruszania się nowym autem.
Kupowanie na raty ma jeszcze jeden istotny plus. Pozwala budować pozytywną historią kredytową w bazach danych takich jak np. BiIK. Kupując dany sprzęt na raty oraz spłacając go regularnie, możemy zatem budować historię pozytywnych zobowiązań. Historia taka jest jednym z najważniejszych elementów zdolności kredytowej, którą możemy potrzebować w przyszłości. Kupowanie zatem sprzętu i produktów na raty nawet tych najmniejszych będzie budowało naszą wiarygodność kredytową i zwiększało zdolność kredytową, z której będziemy mogli komfortowo skorzystać w przyszłości, otrzymując większy kredyt.
Który sposób warto wybrać
Jeśli wiemy już czym są i jak działają oraz jakie zalety posiadają oba sposoby finansowania zakupów, warto również odpowiedzieć, w jakich sytuacjach stawiać na oszczędzanie i kupowanie za gotówkę, a w jakich wybierać kupowanie na kredyt. Przede wszystkim za gotówkę warto kupować wtedy, gdy mamy taką możliwość. Nie będziemy musieli wtedy rozpoczynać procesów kredytowych, które są czasochłonne i niekomfortowe. Ten sposób płatności warto również wybrać jeśli nie lubimy mieć zobowiązań i chcemy aby dana rzecz od razu była naszą własnością. Kupowanie za gotówkę poprzez oszczędzanie jest też dobrym rozwiązaniem jeśli nie musimy oszczędzać dłużej niż kilka lub kilkanaście miesięcy.
Kupowanie na kredyt z kolei będzie bardzo dobrym rozwiązaniem jeśli nie stać nas na zakup danego produktu lub rzeczy za gotówkę, a potrzebujemy go lub chcemy kupić sprzęt wyższej jakości. Długotrwała próba zbierania pieniędzy na prywatny zakup może być bardzo niekomfortowa i znacząco utrudniać nam nasze życie. Kupowanie na kredyt warto wybierać również gdy chcemy zbudować naszą pozytywną historię kredytową, a w przyszłości planujemy wzięcie kredytu na samochód lub dom i wiemy, że będziemy wnioskowali o taki kredyt. Taki sposób możemy zwiększyć szanse na otrzymanie naszego upragnionego ważnego kredytu poprzez dokonywanie codziennych zwykłych zakupów.