Czym się kierować przy wyborze konta oszczędnościowego?

Dzisiejszy tryb życia i stale pogłębiająca się chęć posiadania wielu rzeczy powoduje, że czasami trudno nam jest odłożyć pewną kwotę pieniędzy na tak zwaną „czarną godzinę”. Jeśli należymy do tego typu osób, którym trudno jest nie wydać pensji do ostatniej złotówki, pomimo, że mamy taką możliwość, warto zastanowić się nad różnymi sposobami inwestowania, które proponują nam ze swej strony banki.

Istnieją bowiem metody oszczędzania, które w pewnym sensie „zamrażają” nasze pieniądze, a jednocześnie przynoszą nam wymierne zyski. Tego rodzaju opcji jest kilka, jednakże z pewnością najczęściej wybieraną jest konto oszczędnościowe. Takie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że nie musimy „zamrażać” naszych pieniędzy jak to ma miejsce na przykład w przypadku lokat bankowych. Praktycznie w dowolnej chwili możemy zarówno wypłacać środki, jak i je wpłacać. Szczególnie przydatny jest w tym przypadku dostęp do konta internetowego, gdyż wówczas mamy większą swobodę działania.

Dodatkowo warto wspomnieć, że w opisywanym przypadku nie mamy do czynienia z żadną terminowością danego produktu bankowego. W związku z tym raz podpisana umowa może być aktualna przez długi czas pod warunkiem, że nadal będziemy mieli chęć z niej korzystać. Może się natomiast okazać, że inny bank zaoferuje nam ze swojej strony o wiele lepsze warunki. Wówczas warto się zastanowić nad skorzystaniem z takiej oferty, szczególnie jeśli zostanie nam zaproponowane lepsze oprocentowanie. Będziemy bowiem wówczas w stanie zarobić więcej pieniędzy. Natomiast musimy wiedzieć, że rachunek oszczędnościowy nigdy nie pozwoli nam na wygenerowanie zysków porównywalnych do lokaty bankowej.

Oprocentowanie w pierwszym przypadku waha się zwykle w granicach od trzech do czterech procent w skali roku, rzadko uzyskując wyższe wartości. Natomiast w przypadku lokat średnie oprocentowanie wynosi około pięciu do pięciu i pół procenta w skali roku, a w przypadku ofert specjalnych bądź też na preferencyjnych warunkach może ono sięgać nawet dziesięciu i więcej procent w skali roku. Jednakże wówczas musimy się liczyć z tym, że z kwoty, jaką ulokowaliśmy w banku przez dany okres nie będziemy mogli korzystać. Natomiast zerwanie umowy lokacyjnej zwykle wiąże się z nie naliczeniem nam przez bank odsetek za okres w którym lokata trwała. W związku z tym, jeśli swobodny dostęp do oszczędności jest dla nas ważny, warto zastanowić się nad otworzeniem konta oszczędnościowego.

Zasadę jego działania można w pewnym sensie porównać do skarbonki, bowiem możemy tam wpłacać i wypłacać środki pieniężne w dowolnie wybranym przez nas momencie. Nie musimy się wówczas martwić o to, że czekają na nas jakiekolwiek nieprzyjemne konsekwencje. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, czy bank nie pobiera opłat za dokonywanie przelewów. Czasami bowiem mamy możliwość wykonania tylko jednego darmowego przelewu w trakcie trwania danego okresu rozliczeniowego, natomiast za każdy kolejny pobierana jest opłata. Wysokość tej opłaty podana jest w tabeli opłat i prowizji, jaka zawsze dołączona jest do umowy zawieranej z bankiem. Tam również znajdziemy rzeczywistą wysokość proponowanego nam oprocentowania. Rzecz jasna, im jest ono wyższe, tym korzystniejsza jest dla nas oferta. Warto zatem pamiętać, by zawsze przed podpisaniem wspomnianej umowy przeczytać wszystkie obowiązujące w niej warunki. Tylko wówczas będziemy mogli mieć pewność, że dokonaliśmy dobrego wyboru.